Wednesday, January 4, 2012

GUSMANIA

Gusmania e ka prejardhjen nga pyjet tropikale te Afrikes se Jugut dhe ben pjese ne familjen e ananaseve.
Gjethet e saj te gjata deri ne 50 cm pak a shume krijojne nje rozete rreth kercellit
Ka gjethe shume te bukura ne ngjyre (te kuqe,portokalli, te bardh) kryesisht ne maje dhe krijojne nje kontrast te bukur me gjethet e tjera jeshile me poshte.
Vendi ideal per guzmanian eshte sera ose vitrinat e mbyllura me xham.
Ne dimer temperatura nuk duhet te zbrese poshte 18 gradeve dhe ambjenti te jete i lagesht(jo ajer i thate)
Ka nevoje per uje te bollshem ne periudhen e veres dhe me pak ne dimer.
Ne vere 2 here ne jave dhe ne dimer 1 here
Eshte mire qe kur bie shi mund ta nxirni vazon jashte ne shi sepse uji i shiut eshte uji me i pershtatshem per te.
Mund te perdorni ushqyes ne periudhen Mars-Gusht
Nuk ka nevoje per nderrim vazoje sepse pasi mbaron ciklin e lulezimit, "vdes" dmth thahet duke filluar nga maja.
Kjo nuk do te thote qe duhet ta hidhni sepse ne bazen e kercellit do te dalin filiza te rinj te cilet mund ti mbillni ne vazo tjeter.Keta filiza do te duan pak a shume 2 vjet qe te lulezojne.
2 comments:

Shkruani email tuaj ketu qe tju vijne automatikisht temat