Friday, September 2, 2011

ALOE VERA

Aloe Vera......magjia e natyres.
Aloe Vera......dhurata e natyres per shendetin tone.
4 jane perberjet baze per shendetin e njeriut:
1-dritherat
2-rrushi
3-ulliri
4-dhe sigurisht ALOE.....
E para te ushqen, e dyta te ngre moralin, e treta te jep harmoni dhe e katerta te sheron(Cristoforo colombo 1451-1506)


Ne pamje te pare Aloe te jep pershtypjen e nje kaktusi.Ben pjese ne te njejten familje ne te cilen bejne pjese edhe hudhra me qepen.Ka me shume se 300 loje Aloe por me kryesorja eshte Aloe Barbadensis Miller 
Emri ALOE i eshte dhene ne vitin 1720 nga Carl Von Linne.
Jo me kot eshte quajtur magjia e natyres......ajo permban me shume se 200 perberes ne vetvete.
Shume shkencetar dhe kerkues jane perpjekur te prodhojne xhelin e aloes ne kushte teknike por rexultati ka qene pothuaj zero
Aloe eshte nje burim i pashtershem vitaminash kryesisht A C E vitamina te cilat dihet qe ndihmojne ne zhvillimin e shendetshem te lekures dhembeve mishit te dhembeve flokeve.
Ndihmojne ne rritjen e sistemit imunitar ndaj viruseve,ne luften kundra qelizave kancerogjene,ne rritjen e pjellorise
Grupi i vitaminave B1 B2 B3 B6 B12 qe ndimojne ne qarkullimin e gjakut,shikim,sistemin nervor e muskulor,memorie(te mbajturit mend),perqendrimin dhe drejtqendrimin.njihen si qetesues te organizmit dhe jane te domosdoshme ne mbrojtjen nga anemia


Perberesit e Aloe Vera
20 minerals
12 vitamins
18 amino acids
200 active plant compounds (phytonutrients), including:
   Enzymes
Triterpenes (a phytonutrient that lowers blood sugar)
   Glyconutrients and glycoproteins
Polysaccharides
Acemannan, mannose-6-phosphate polymannans
Phenolic glycosides, including Dihydrocoumarins
Minerale
Sodium, potassium, calcium, magnesium, manganese, copper, zinc, chromium
Sallcylic acid  Amino acide
Aloe eshte perdorur qe ne kohet e lashta per mjekimin e plageve
Ajo eshte perdorur ne mjekesine alternative si edhe si nje element i ndimes se pare ne shtepi.
Aloe perdoret edhe sot gjeresisht kryesisht per plaget e lekures, xheli i bimes perdoret ne rastet e djegjeve si edhe ne semundje te ndryshme te lekures si eksema, ndesra lengu perdoret shpesh ne semundjet e aparatit tretes.
Mjekesia alternative ka qene gjeresisht e perdorur ne vitet 50 ne pothuaj gjithe europen perendimore.Ka patur shumë pak studime mbi përfitimet e mundshme nga xhel i Aloe Vera me përdorim të brendshëm.
Përbërësit Aloe Vera mund të parandalojë rritjen e tumorit
Ka pasur disa studime ne kafshe qe tregojne se ekstrakti i Aloe ka ne perberjen e vet anti-hyperglicemike qe mund te jene te dobishme ne kurimin e diabetit B por qe nuk jane provuar te njerezit.


Shkruani email tuaj ketu qe tju vijne automatikisht temat