Monday, May 28, 2012

A e dini se cfare simbolizojne lulet qe do te perdorni ne dasmen tuaj?

Pothuaj te gjithe e dime se trendafilat simbolizojne dashurine apo tulipanet simbolizojne pasion.Po te tjerat......???????
Gjate epokes viktoriane u krijua gjuha e luleve.Fjalet u zevendesuan me emra lulesh ne menyre qe te dashuruarit te kishin mundesi te shpreheshin me mire.
Ketu une do tju prezantoj disa prej luleve dhe ate qe ato simbolizojne dhe ju do ta keni me te lehte qe te beni zgjedhjen tuaj per buqeten e dasmes apo per dekorin ne pergjithesi.

GYPSOFILI
Simbolizon pafajsi...me teper eshte nje lule ndihmese ne buqetat si te nuses ashtu edhe ne dekorin ne pergjithesi.Mund te behet edhe buqete nusesh vetem me gypsofil.
Eshte pa arome
I disponushem gjate gjithe vitit
Cmimi......ekonimike


CALLA LILY
Simbolizon: Bukuri madheshtore
Propozohet per buqeta nusesh apo buqeta per fejese.
Ka pak arome
Eshte e disponueshme ne pranvere dhe ne vere
Ben pjese tek lulet e shtrenjta.
Eshte nje nga lulet me popullore ne dekorin e dasmave
Shenim:Per fat te keq ne shqiperi jane te pakte qe e perdorin ne buqeta nusesh apo dekore ne pergjithesi per arsye se eshte shume e perhapur si lule dhe ndodhet pothuaj ne oborrin e cdo shtepie.Per kete arsye ndoshta nuk perdoret.........sepse i tremben asaj qe do te thone te tjeret.....<<po ky/kjo me lule baceje e ka bere dasmen???????????>>
Cmimi.....nga ekonomik deri super i shtrenjte....sipas sezonit


KARAFILI
Simbolizon I bardhi---talent. I kuqi---dashuri dhe Roza---guxim
Propozohet per buqete nusesh dhe dekor ne pergjithesi
Lule me shume arome ose pa arome fare.
I disponueshem gjate gjithe vitit
Cmimi----shume ekonomik.


CHRISANTHEMA
Simbolizon...pasuri, bollek 
Propozohet per buqeta fejese
Pa arome
E disponueshme gjate gjithe vitit
Cmimi-----shume ekonomike


MARGARITA
Simbolizon.....shperdani ndjenjat tuaja
Propozohet per buqete nuseshe dhe dekor
Pa arome
E disponueshme gjate gjithe vitit
Cmimi---shume ekonomikeFREESIA
Simbolizon........ Pafajsi
Propozohet per buqete nuse, dekor
Shume aromatike
E disponueshme pothuaj gjate gjithe vitit
Cmimi.....mesatarGARDENIA
Simbolizon.....Pasterti,gezim hare
Propozohet per buqete nuse,dekor
Shume aromatike
E disponueshme gjate gjithe vitit
Cmimi........lule e shtrenjte
Ngjyra e bardhe


IRIS
Simbolizon......besnikeri, urtesi
Propozohet per buqete fejese dhe dekor ne pergjithesi
Aromatik
I disponueshem ne pranvere
Cmimi .......mesatar
Ngjyra.....blu,e verdhe,e bardhe.


Zambaku (oriental)
Simbolizon.....Madheshti Vertetesi Nder
Propozohet per buqete nuse dhe dekor dasme
Aromatik
I disponueshem gjate gjithe vitit
Cmimi.....mesatarORCHIDEA
Simbolizon......dashuri bukuri
Propozohet per buqete nuse,dekor etj
Pa arome
E disponueshme gjate gjithe vitit
Cmimi ..... e shtrenjte
Shkruani email tuaj ketu qe tju vijne automatikisht temat